Kolebka psychoanalizy

W ostatnim czasie, zrobiłam sobie prezent, wybrałam się do Wiednia, który zwany jest “kolebką psychoanalizy”. Podczas tej podróży zwiedziłam zarówno psychodynamiczne muzeum Sigmunda Freuda jak i egzystencjalne muzeum Viktora Frankla. Oboje wyżej wymienieni Panowie byli wybitnymi psychoterapeutami, z których wiedzy i doświadczenia korzystam do dzisiaj w pracy z moimi klientami. Stali Oni również po dwóch stronach tej samej balustrady, krytykując i podważając wzajemnie swoje osiągnięcia.

Podróż ta skłoniła mnie do pewnych refleksji, którymi chcę się z Wami podzielić.  

Czego uczą nas różne teorie oSOBOWOŚCI?

Myślę, że każda z teorii uczy Nas tego samego - jak zrozumieć człowieka i poznać jego oSOBOWOŚĆ. Jednocześnie, każda z grup teorii odpowiada na zupełnie inne pytania, które sobie zadajemy. I tak psychologia psychodynamiczna Freuda stara się odpowiedzieć na pytanie - jakie tajemnice tkwią w oSOBOWOŚCI? Psychologia egzystencjalna Frankla stara się znaleźć odpowiedź na pytanie - co wymyka się prawom natury? Uprawiając psychologię egzystencjalną Frankl odwoływał się do właściwości człowieka na poziomie metafizycznym, takich jak: samoświadomość, zdolność do refleksji i transcendencji, oraz fundamentalna potrzeba sensu.  

Mimo, że psychologia egzystencjalna koncentruje się na świadomości i wolności wyboru, zasadniczo przyjmuje ona psychoanalityczną strukturę oSOBOWOŚCI, uznając istnienie nieświadomości. Zwiedzając muzeum Freuda czułam ogromną wdzięczność, którą najlepiej wyrażają słowa samego Viktora Frankla- “Freudowi zawdzięczamy mniej, ni więcej tylko otwarcie całego wymiaru psychicznego istnienia”.

W jaki sposób pracuję z oSOBOWOŚCIAMI pojawiającymi się w moim gabinecie?

Idąc za myślą Kazimierza Obuchowskiego, każda oSOBA jest intencjonalna. Przejawami Intencjonalności ludzkiej zaraz obok wyboru celów i  ukierunkowania działań jest poszukiwanie sensu, celu i wartości (świata, siebie i własnej z tym światem relacji). Jeśli zainteresował Cię temat tego w jaki sposób zbudowana ludzka osobowość i jej części składowa oraz jak ta wiedza może pomóc w gabinecie psychologa, zapraszam do lektury moich badań znajdujących się w tym linku: 

 

Bibliografia: 

Oleś, P. K. (2019). Wprowadzenie do psychologii osobowości.. Wydawnictwo Naukowe SHOLAR.
Frankl, V. E. 92017). Lekarz i dusza - Wprowadzenie do logoterapii i analizy egzystencjalnej. Wydawnictwo Czarna Owca.